Dynamiczny wzrost cen mediów energetycznych oraz dalsze niekorzystne prognozy gospodarcze w tym zakresie pobudzają popyt na domy energooszczędne. To właśnie koszty eksploatacji zaczynają obecnie być kluczowym czynnikiem przy wyborze technologii budowy domu. Z czego budować dom energooszczędny, aby cieszyć się niskimi rachunkami za ogrzewanie, zapewniając sobie przy tym funkcjonalność użytkową, estetykę oraz trwałość budynku mieszkalnego? Jakie materiały energooszczędne w budownictwie dają najlepsze efekty?
Czym jest dom energooszczędny?
Dom energooszczędny to budynek mieszkalny, którego łączne zapotrzebowanie na energię w skali roku nie przekracza 70 kWh/m2. Wartość ta dotyczy zbiorczego zużycia energii niezbędnej do ogrzania pomieszczeń, a także podgrzewania wody użytkowej. Aby spełnić surowe wymagania w zakresie energooszczędności, konieczne jest przestrzeganie szeregu wytycznych na etapie koncepcji architektonicznej, projektu budowlanego oraz instalacyjnego, jak i wykończenia.
Domy energooszczędne charakteryzuje się zwartą bryłą bez tzw. mostków cieplnych oraz doskonałą izolacją termiczną. Rozwiązania technologiczne, konstrukcyjne i architektoniczne stosowane przy budowie domu energooszczędnego ukierunkowane są na ograniczenie strat ciepła oraz wykorzystanie promieni słonecznych (ciepłe ściany). Bardzo ważne są ponadto okna i pozostałe przeszklenia, które powinny być właściwie usytuowane względem słońca.
Dom budowany w tej technologii wymaga przede wszystkim zastosowania specjalnych materiałów energooszczędnych o odpowiednich parametrach termoizolacyjnych. Warto również pamiętać, że nawet najlepszy standard materiałów budowlanych na niewiele się zda, jeśli nie będzie szedł w parze z wysokiej jakości wykonawstwem oraz wiedzą w zakresie ich profesjonalnego użycia.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się co to jest dom energooszczędny, przeczytaj nasz artykuł na ten temat, gdzie opisujemy zasady, jakie musi spełniać dom o niższym zapotrzebowaniu na energię!
Jakie materiały do budowy domu energooszczędnego?
Materiały do budowy domu energooszczędnego powinny posiadać odpowiednie właściwości termoizolacyjne, pamiętając, że im niższa jest wartość współczynnika przenikania ciepła U – tym dany materiał budowlany zapewnia lepszą ochronę przed ubytkami ciepła. Żeby wybudować dom o mniejszym zapotrzebowaniu na energię, trzeba zainwestować w droższe niż standardowe energooszczędne materiały budowlane, które zagwarantują właściwą izolację ścian zewnętrznych przed przenikaniem chłodu z otoczenia i ucieczką ciepła z budynku. To podstawowe cechy, jakie musi spełniać dom energooszczędny. Energooszczędne materiały budowlane dostępne na rynku są coraz lepszej jakości i standardem odpowiadają wymaganiom dla budownictwa tego typu.
W takim razie, z czego budować dom energooszczędny? Wśród najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych przy budowie domu energooszczędnego, wymienić można bloczki z betonu komórkowego, które produkuje się z popiołów, cementu, wapna i piasku. Struktura komórkowa, w której zamknięte jest powietrze, stanowi doskonałą izolację, poza tym materiał ten jest mrozoodporny. Często używane są także bloczki silikatowe, które cechuje zdolność do kumulacji ciepła oraz lekkie pustaki ceramiczne – świetnie nadające się do stawiania ścian jedno-, jak i wielowarstwowych. Powszechnie stosuje się też prefabrykaty w postaci gotowych ścian keramzytowych, które dobrze izolują i są odporne na działanie wilgoci.
Aby osiągnąć optymalne parametry w zakresie energooszczędności, duże znaczenie ma ponadto stosowanie do ociepleń wełny, styropianu oraz montowanie nowoczesnej stolarki. Podczas budowy domu o zmniejszonym zapotrzebowaniu na ciepło, bardzo często stosuje się rozwiązania instalacyjne, które pomagają generować dodatkowe oszczędności, jak np. pompy ciepła, kolektory słoneczne czy wentylacja z rekuperacją.
Z czego wykonać ściany domu energooszczędnego?
Budynek mieszkalny będzie posiadał status energooszczędnego jeżeli izolacyjność termiczna jego ścian nie przekroczy współczynnika przenikania ciepła U 0,20 W/(m²·K). Istnieje wiele sposobów i sprawdzonych technologii budowy, które gwarantują osiągniecie wartości poniżej tej granicy. Przykładem odpowiednich ścian w domu energooszczędnym mogą być ściany jednowarstwowe z bloczków z betonu komórkowego. Przy grubości muru 42 cm i zastosowaniu betonu komórkowego odmiany 500, a także ociepleniu go styropianem o grubości 12 cm, powstanie ściana o współczynniku przenikania ciepła U=0,169 W/(m²·K). Warto dodać, że ściany zewnętrzne stawiane z betonu komórkowego mają nie tylko doskonałe parametry izolacyjne, ale odznaczają się również wysoką zdolnością do akumulacji ciepła, co jest ważne przy budowie domów o niższym zapotrzebowaniu na energię.
W DDOM, budując domy energooszczędne w Bydgoszczy i okolicy, wykorzystujemy najnowocześniejsze rozwiązania zmniejszające zapotrzebowanie na energię — napisz do nas i poznaj naszą ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb!
więcej aktualności